Esencjonalne zupy, bulion i wywary

Esencjonalne zupy, bulion i wywary

Zupy w naszym kraju są bardzo popularną potrawą, są dość pracochłonne ale w wielu domach obiad dwudaniowy jest codziennością. Zupa również może zastąpić drugie danie, należy wówczas zrobić zupę na mięsnym intensywnym wywarze oraz dodać kawałek mięsa. Zupy są również dość kaloryczne, szczególnie te zabielane śmietaną czy zaciągane mąką. Zupy można jednak zrobić w sposób rozsądny i zbilansowany.

Wywary

Wywar jest podstawą zupy, wywarem nazywamy płyn w którym wcześniej gotowały się warzywa, mięso lub ryby. Aby wywar nabrał szczególnego smaku dodaje się różne zioła i przyprawy takie jak: pietruszka, seler, tymianek, estragon, bazylia czy cząber.

Podział wywarów:

  • wywary warzywne
  • mięsne
  • rybne
  • grzybowe
  • wywary z owoców

Wywar różni się od bulionu stopniem intensywności. Buliony są bardziej skoncentrowane.

Wywar warzywny

Wywary warzywne jak pewnie się domyślacie gotowane są bez dodatku mięsa. Warto jednak w przypadku bulionów warzywnych dodać odrobinę masła lub oliwy aby ochronić niektóre witaminy. Wywary warzywne przygotowywane są z marchwi, selera, pora, pietruszki i kapusty. bardzo często można kupić już gotowe tacki lub pęczki tych warzyw pakowane razem.

Pamiętajcie również o proporcjach i stosunku wody do warzyw. Zazwyczaj stosujemy około 100 gramów wody na około 300 gramów warzyw. Przy gotowaniu weź pod uwagę ubytek wody.

Wywar z grzybów

Jak wszyscy wiemy grzyby nie są dla nas najlepsze pod względem zdrowotnym i odżywczym, a w szczególności dla dzieci. Cenimy je głównie ze względu na walory smakowe.
Na porcję wywaru używamy ok.20 g grzybów suszonych 100 g warzyw i 400 ml wody. Do wywaru warto dodać cebulę.

Wywar owocowy

Wywary można przygotować z różnego rodzaju warzyw i owoców, dobre będą owoce świeże mrożone lub najlepsze na kompot wigilijny owoce suszone. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach:

Owoce mrożone zalewamy od razu wrzątkiem i gotujemy dość krótko

Owoce suszone wcześniej płuczemy a następnie moczymy w zimnej wodzie a później je gotujemy w tej samej wodzie co się suszyły.

Najlepsze są jednak wywary z mieszanek różnych owoców w tym owoców suszonych.
Dobre efekty daje połączenie 200 g świeżych owoców 50 g powideł ze śliwek oraz około 50 g owoców suszonych, taką porcję zalewamy 500 ml wody i gotujemy.

Wywar z warzyw i mięsa

Najpopularniejsze wywary są przygotowane właśnie z mięsa i warzyw. Aby przygotować wywar należy użyć około 200 g mięsa, 100 g warzyw oraz 400 ml wody. Odchodzi się obecnie od dodatku kości do wywarów ponieważ w ich szpiku znajduje się wiele metali ciężkich i innych składników niekorzystnie wpływających na ludzki organizm.

NiePrzesol radzi:

Pamiętajcie aby mięso wkładać do wody zimnej, jeżeli wrzucisz mięso do ciepłej wody białko w mięsie się zetnie i nie odda do wywaru całego smaku.

Wywar rybny

Wywary rybne rzadko są wykorzystywane w naszej kuchni. Wywar rybny jest bardzo podobny w przygotowaniu do wywaru mięsnego ale czas jego przygotowania jest znacznie krótszy niż w przypadku mięsa. Wystarczy około 40-50 minut na wolnym ogniu. Wywar przyprawiamy białym pieprzem a gotujemy go z dodatkiem tymianku i rozmarynu.

Zenon radzi:

Jeżeli chcesz uzyskać bardziej esencjonalny bulion po ugotowaniu wywaru należy do garnka dołożyć kilka kawałków ryby i gotować go przez kolejne 40 minut na małym ogniu.

Bulion

Bulion to tak naprawdę wywar tylko bardziej intensywny. Z każdego wywaru możemy przygotować bulion, wystarczy odparować z wywaru część wody aby uzyskać esencjonalny bulion.

Przechowywanie bulionu

Bulion przechowywać w słoikach które zagotowujemy lub zrobić moje ulubione kostki rosołowe które są idealnie zastępują sklepowe kostki rosołowe. Wystarczy zimny bulion przelać w silikonowe foremki aby mieć gotowe bulionetki i w razie konieczności stosujemy je tak samo jak tradycyjne kostki rosołowe.

Jeżeli chcesz zrobić takie bulionetki ugotuje bardzo esencjonalny rosół i go zredukuj. Po ostygnięciu wystarczy zamrozić.

 

 

Komentarze są zamknięte.